Často sa stretávame s radou, že ísť k zubárovi počas tehotenstva je riskantné pre vyvíjajúce sa dieťa a budúcu mamičku. V skutočnosti je to presne naopak – správna starostlivosť o dutinu ústnu je súčasťou zdravého životného štýlu každého človeka. Ústa sú hlavnou bránou do krvných ciev a tráviaceho systému. Zdravie vašej ústnej dutiny môže byť dobrým ukazovateľom vášho celkového zdravia.
Napriek tomu má veľa tehotných žien otázky, či je návšteva zubnej ambulancie počas tehotenstva vôbec možná. Je to pochopiteľné – mamičky chcú pre svoje deti urobiť len to najlepšie a neohroziť ich vývoj. V niekoľkých bodoch sa pozrieme na najčastejšie otázky súvisiace s tehotenstvom a ústnym zdravím.
1. Prečo je starostlivosť o zuby počas tehotenstva dôležitá?
Hormonálne zmeny môžu zvýšiť riziko ochorenia ďasien a závesného aparátu zubov. Často sa stretávame s pojmom “tehotenská gingivitída”, kedy ďasná zväčšia svoj objem a ľahko krvácajú. Podkladom vzniku sú hormonálne zmeny a prítomnosť povlaku. Preto pacientom odporúčame, aby počas tehotenstva používali poctivo zubnú kefku aj medzizubné kefky a dentálnu niť dvakrát denne. Môže vám to znieť ako veľa, ale zníži sa tak šanca vzniku zubného kazu (najmä po tom, ako ste opäť dostali chuť na sladké). Častá ranná nevoľnosť nasledovaná zvracaním môže spôsobiť eróziu zubov kvôli svojmu kyslému obsahu.
Nezriedka sa počas tehotenstva znásobí dáviaci reflex a vy tak často nie ste schopná dokonale si vyčistiť zuby.
Pomôcť môže použitie zubnej kefky s menšou hlavičkou alebo skúsiť použiť rôzne príchute zubnej pasty na uľahčenie čistenia zubov.
Okrem toho sa zuby dieťaťa začínajú vyvíjať počas tretieho až šiesteho mesiaca tehotenstva. Je dôležité, aby tehotné ženy sledovali svoj jedálniček, a tak podporili zdravé zuby svojich detí.
2. Som v druhom trimestri tehotenstva. Môžem absolvovať dentálnu hygienu alebo ošetriť kaz?
Stomatologické ošetrenie počas každého trimestra je bezpečné, avšak druhý trimester je tým najbezpečnejším, na zubné ošetrenie. Tretí trimester je taktiež bezpečný, ale pacientka už môže mať problém vydržať v kresle dlhší čas.
Z lekárskeho hľadiska nie je potrebné odkladať väčšinu bežných zubných ošetrení na obdobie po skončení tehotenstva. V skutočnosti sa niektorí odborníci domnievajú, že môže existovať súvislosť medzi parodontálnym ochorením a nepriaznivými komplikáciami tehotenstva, ako je predčasný pôrod a preeklampsia. Všeobecne sa odporúča tehotným ženám, aby počkali na zubnú starostlivosť až po prvom trimestri, a znížili tak riziko poškodenia plodu. V prípade akútnej bolesti, alebo opuchu však neodporúčame odkladať potrebnú liečbu. Vzniknutý náhly stav dokážeme vyriešiť dočasne a definitívne ošetrenie je tak možné naplánovať.
Plánovanie rozsiahlej protetickej práce alebo ortodontickej liečby môžu pacientky odložiť na obdobie po pôrode. Ak je to však potrebné pre vaše zdravie, pokojne ho absolvujte.
3. Môžem dostať lokálnu anestéziu, keď som tehotná?
Lokálne anestetiká, ktoré sa v súčasnosti používajú v stomatológii, sú bezpečné aj v prípade tehotenstva. Najčastejšie používaným anestetikom (aj v našom stomatologickom centre) je Artikain. Na povrchovú anestéziu sa používa spray s obsahom Lidokainu, alebo gél s obsahom Benzokainu. Lokálna anestézia je aplikovaná do podslizničného väziva a do krvného obehu sa dostáva veľmi pomaly, čím sa minimalizujú možné komplikácie.
4. Sú röntgeny zubov počas tehotenstva bezpečné?
Moderná digitálna rádiografia spôsobila, že obavy z radiácie sú takmer zanedbateľné. RTG prístroje a postupy používané v zubnej ambulancii nie sú smerované na oblasť vyvíjajúceho sa plodu a dávka žiarenia je veľmi nízka. RTG snímok však poskytne ošetrujúcemu lekárovi neoceniteľné informácie o stave vášho chrupu, čím môže zabrániť vzniku komplikácií neliečeného zubného kazu.
Je však dôležité, aby ste svojmu zubárovi oznámili, že ste tehotná, pred vykonaním RTG vyšetrenia, aby vám personál mohol poskytnúť špeciálnu ochrannú vestu.
Dúfame, že tieto rady pomôžu budúcim mamám udržať si zdravý úsmev počas tehotenstva.
MDDr. Peter Laluch, zubný lekár