FAQ
Často kladené otázky
Kategórie
Všeobecné otázky
Áno, správne a pravidelné čistenie zubov môže prispieť k predĺženiu životnosti zubných výplní. Dôvodom je to, že ak dôkladne udržiavate čistotu ústnej dutiny a prevenciu zubného kazu, môžete minimalizovať riziko opakovaného kazu alebo ďalších problémov so zubnými výplňami.
Keď zubný kaz postihne zub, na ktorom sa nachádza výplň, môže sa rozšíriť pod ňu a viesť k jej znehodnoteniu alebo uvoľneniu. Pravidelná starostlivosť o zuby a ďasná zahŕňa správne čistenie, ako je čistenie zubov dvakrát denne, používanie zubnej nite na odstránenie zvyškov medzi zubami a návštevy zubného lekára na preventívne kontroly.
Ak dodržiavate tieto zásady, môžete minimalizovať riziko kazu a problémov so zubnými výplňami, čím predĺžite ich životnosť a ušetríte si potenciálne náklady na ich opravy alebo výmenu.
Zubár sa vás môže na svojich návštevách pýtať na lieky, ktoré užívate, z dôležitých dôvodov spojených so starostlivosťou o vaše ústne zdravie. Tu je niekoľko dôvodov, prečo zubár potrebuje vedieť o vašom liekovom režime:
**1. Vplyv liekov na zubné ošetrenie:**
– Niektoré lieky môžu ovplyvniť ústne zdravie. Napríklad niektoré lieky môžu spôsobovať sucho v ústach (xerostómia), čo zvyšuje riziko vzniku zubného kazu a zápalu ďasien
**2. Interakcie s anestéziou:**
– Zubný lekár používa lokálnu anestéziu pri niektorých procedúrach. Je dôležité vedieť o vašom liekovom režime, pretože niektoré lieky môžu mať interakcie s anestetikami.
**3. Riziko krvácania:**
– Niektoré lieky môžu zvyšovať riziko krvácania počas alebo po zubnom ošetrení. Zubár by mal byť informovaný o týchto liekoch, aby prijal opatrenia na minimalizáciu rizika.
**4. Riziko alergií a nežiaducich účinkov:**
– Ak máte alergie na určité lieky alebo ste zažili nežiaduce účinky, mali by ste zubnému lekárovi oznámiť tieto informácie, aby sa zabránilo možným problémom počas ošetrenia.
**5. Plánovanie ošetrenia:**
– Zubný lekár môže plánovať ošetrenie na základe vášho liekového režimu. Niektoré lieky môžu vyžadovať zmeny v pláne ošetrenia alebo zákroku.
**6. Kompletná zdravotná história:**
– Poznanie vašich liekov a zdravotnej histórie umožní zubnému lekárovi lepšie porozumieť vašej celkovej zdravotnej situácii a prispôsobiť starostlivosť vašim individuálnym potrebám.
Zubný lekár sa zaujíma o vaše lieky nielen pre svoju informovanosť, ale aj pre zabezpečenie bezpečného a efektívneho zubného ošetrenia. Preto je dôležité byť úprimný a podrobne informovať svojho zubného lekára o liekoch, ktoré užívate, vrátane receptov, voľnopredajných liekov a doplnkov stravy. Toto zabezpečí, že ošetrenie bude prispôsobené vašej individuálnej situácii a potrebám.
Parodontitída je multifaktoriálne ochorenie postihujúce ďasná a závesný aparát zubov. Hlavným pôvodcom sú špecifické baktérie v zubnom povlaku, prítomnosť zubného kameňa a výrazná imunitná odpoveď. Ak sa pri liečbe a domácej starostlivosti kladie dôraz na pravidelné odstraňovanie prvých dvoch spomenutých, tak sa postup parodontitídy spomalí až zastaví.
V súčasnosti biele fotokompozitné výplne v každom jednom ohlade prekonávajú tie amalgámové. Zhotovenie bielej výplne je však časovo a technicky náročnejšie. Ak sú pri zhotovení bielej výplne dodržané všetky jednotlivé kroky, ošetrenie tak môže vydržat dlhé roky. Podmienkou dlhej životnosti takto zhotovenej výplne je dôsledné dodržiavanie dentálnej hygieny vrátane čistenia medzizubných priestorov. Amalgámová výplň je vyše storočie stará technológia, nedochádza však k vytvoreniu väzby so zubom, ako je to u bielych výplní.
Profesionálne bielenie zubov je po celý čas pod dohľadom a pravidelnou kontrolou zubného lekára alebo dentálnej hygieničky. Bieliaci gél sa aplikuje na povrch zubov v indivuduálne zhotovených nosičoch počas domáceho bielenia alebo priamo na kresle v ordinačnej fáze bielenia. Vekom dochádza k ukladaniu pigmentov do hlbších štruktúr zubov a práve na tie sa zameriava karbamid peroxid. Ten je schopný vytvoriť priestory na uvoľnenie sfarbenie spôsobujúcich pigmentov. Prechodne zvýšená citlivosť zubov úplne zmizne pár dní po ukončení bielenia.
Starostlivosť o deti
Prvá návšteva by mala byť iba zoznamovacia. Ideálne čerstvo po prerezaní prvých dočasných zubov, kedy je ideálny čas na výživové poradenstvo a nastavenie vhodnej starostlivosti o dočasné zuby. Najneskôr však po prerezaní všetkých 20-tich dočasných zubov, čo býva väčšinou vo veku 2 a pol roka.
Tento jav je možné pozorovať počas obdobia výmeny dočasných (mliečnych) zubov na trvalé pomerne často. Výmena dočasných zubov väčšinou začína kývaním dolných predných rezákov asi vo veku 6-tich rokov (niekedy môže byť prvým stálym zubom prvá stolička, ktorá prerezáva za posledným dočasným- 5-ťkou). Narozdiel od zvyšku nášho tela, prerezávajú zuby do dutiny ústnej s konečnou veľkosťou korunky, často tak majú nedostatok priestoru. Najčastejšie, tak môžeme pozorovať práve prvé stále dolné rezáky, ktoré vyrastú za ešte nevypadnutými dočasnými rezákmi. Väčšinou sa tento jav napraví sám po vypadnutí ďalších mliečnych zubov. Ak však kývajuce sa zuby spôsobujú bolesť napríklad pri jedle, pristupujeme k ich vytiahnutiu.
Tehotenstvo
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi sit amet placerat sapien. Suspendisse potenti. Nullam feugiat blandit mauris, non fringilla urna ultrices vel. Donec id urna consectetur, pellentesque libero rutrum, congue massa.