Najčastejším výkonom estetickej stomatológie je bielenie zubov.
Profesionálne bielenie zubov je často účinnou, bezpečnou a efektívnou voľbou k rozjasneneniu vášho úsmevu. Vekom, no najmä pôsobením rôznych jedál (kurkuma, cvikla, sójová omáčka, čučoriedky), nápojov (káva, čaj, červené víno, cola) a fajčením dochádza k ukladaniu pigmentov na povrchu i v hĺbke štruktúry zubov. Podkladom profesionálneho bielenia zubov je účinok karbamid peroxidu (forma s nižším obsahom peroxidu vodíka a s rovnakou účinnosťou). Počas bielenia dochádza k sprístupneniu priestorov v štruktúre skloviny a zuboviny, čo umožní uvoľnenie tmavých zlúčenín z vnútra zubov smerom von. Po ukončení bielenia dochádza k spontánnemu uzatvoreniu týchto priestorov a teda návratu do pôvodného stavu
Ako na nečistoty na povrchu zubov?
K odstráneniu povrchových nečistôt a pigmentácií je vhodným a bezpečným riešením absolvovanie airflow pieskovania na dentálnej hygiene. Jemný piesok odstraňuje iba usadené pigmenty, povlak a čerstvý zubný kameň zatiaľ čo nedochádza k poškodeniu povrchu zubov. Túto procedúru môžete pokojne absolvovať niekoľkokrát do roka.
Bieliace zubné pasty– bežne dostupné zubné pasty s bieliacim efektom môžu fungovať na viacerých princípoch.
-Zubné pasty s abrazívnym efektom “oškrabávajú” povrch zuba, čím obmedzujú ukladanie pigmentov. V kombinácii s tvrdými štetinami a agresívnou technikou čistenia môžu sposobovať úbytok zubného tkaniva
-Ďalšou možnosťou sú pasty obsahujúce biele farbivo- oxid titaničitý. Pri pravidelnom používaní tak možno pozorovať zosvetelenie zubov.
-Pasty z obsahom aktívnych látok, ktoré vychytávajú pigmenty predtým, než sa uložia na povrch zubov. Tieto zubné pasty sú určené na predĺženie efektu vybielených zubov.
Profesionálne bielenie zubov
Profesionálne bielenie zubov je možné absolvovať v zubnej ambulancii alebo v ambulancii dentálnej hygieny. Základným kritériom je vyšetrenie stavu chrupu a zhodnotenie možného očakávaného efektu bielenia.
–Ordinačné bielenie zubov: Po očistení povrchu zubov a izolácii citlivých miest v ústach sa aplikuje na povrch zubov bieliaci gél s obsahom peroxidu vodika (karbamid perxoid). Ordinačné bielenie je po celý čas pod dohľadom lekára, môže sa tak použiť vyššia koncentrácia bieliacej látky. Výsledný efekt je možné zosilniť použitím špeciálneho svetla, prípadne lasera. Aplikácia sa väčšinou zopakuje 2-3x po dobu 15- tich minút.
–Domáce bielenie zubov: Na základe odtlačkov (prípadne scanov) vašich zubov sa vyhotovia presné nosiče (priesvitné dlahy), do ktorých si aplikujete bieliaci gél s obsahom peroxidu vodíka (karbamid peroxid). Pre dosiahnutie želaného efektu je potrebné proces absolvovať každý deň po dobu približne troch týždňov. Počas procedúry je mierne zvýšená ciltivosť zubov bežným javom. Niekoľko dní po ukončení bielenia sa citlivosť vašich zubov vráti na pôvodnú úroveň. Počas procesu bielenia sa neodporúča užívanie farbiacich potravín, nápojov a fajčenie.
Domáce bielenie zubov je síce náročné na čas a a vyžaduje si pravidelnú aplikáciu, výsledný efekt sa však považuje za najvýraznejší a najtrvácnejší.
MDDr Peter Laluch, zubný lekár