Deti padajú v každom veku. Obdobím s najväčším počtom úrazov je jednoznačne leto. V letnom období hrozí deťom zvýšené riziko úrazov, vrátane poranenia zubov. Zatiaľ čo u malých detí býva častou príčinou pád na bradu z preliezačky či odrážadla, u starších ide obvykle o športové úrazy na bicykli alebo kolieskových korčuliach, výnimkou nie sú ani úrazy zubov spôsobené v škole
Rodičia často nevedia, ako správne postupovať pri poranení dočasných zubov a ako pri úrazoch trvalých zubov. Viete napríklad, že vyrazený dočasný zub nevraciame naspäť do zubného lôžka, pričom pri vyrazených stálych zuboch je to presne naopak.
Deti si pri úrazoch najčastejšie poškodia predné zuby, a to hlavne rezáky. Je to kvôli ich postaveniu vzhľadom k celej tvári. Obvykle v dôsledku nárazu alebo pri prudkom zahryznutí. Vždy je potrebné postupovať podľa okolností úrazu a rozsahu poškodenia.
Zachovajte pokoj a ubezpečte svoje dieťa (aj seba), že mu môžete pomôcť!
Ak miesto krváca, položte na miesto malý kúsok zloženej gázy (alebo vreckovku). Nechajte dieťa zahryznúť alebo ho držte na mieste pevným tlakom.
Ak nájdete úlomky zubov či celý zub, uschovajte ich podľa pokynov nižšie.
Telefonická konzultácia a návšteva zubného lekára je vždy na mieste!
Poranenie vyvíjajúcich sa zubov je nebezpečné v tom, že môže ovplyvniť ich ďalší rast a vývoj. Okamžitá návšteva zubnej ambulancie je potrebná aj preto, že nemusí ísť výhradne o problém so zubami. V prípade zranenia zubov by mal stomatológ vždy zisťovať, či nedošlo aj k inému poraneniu hlavy, čeľustí či jazyka.
Poranenia mliečnych zubov
Poranenie dočasného chrupu nemusí byť banalita. Je dôležité, aby aj úrazy mliečnych zubov boli včas odborne vyšetrené.
Dočasné zuby ovplyvňujú vývoj čeľustí a postavenie stálych zubov. Trauma dočasných zubov sa ľahko prenáša na stály chrup a môže spôsobiť trvalé a nápadné deformity.
Na rozdiel od trvalého chrupu, u mliečnych zubov dochádza k ich zlomeniu len zriedka. U malých detí je typické skôr posunutie celého zuba, pretože kosti sú pružnejšie. Pokiaľ je dočasný zub zo svojho lôžka posunutý výrazne, najčastejšie ho zubný lekár vytiahne.
Naopak časté býva pri dočasnom chrupe odlomenie iba malej časti skloviny. V takom prípade sa ostrá časť zuba iba ľahko zabrúsi. Ak je zub citlivý, natrie sa ochranným lakom.
Ak sa mliečny zub po úraze mierne kýve, nebýva nutné ho dlahovať k susedným zubom. Dôležité však je, aby dieťa na postihnutom mieste nejaký čas nehrýzlo nič tvrdé. Približne po dvoch týždňoch sa dočasný zub obvykle spevní sám.
Horšia situácia môže nastať pri úrazoch, kedy je mliečny zub zarazený do vnútra kostného lôžka. Hrozí totiž poškodenie zárodku stáleho zuba. Pokiaľ vrazený dočasný zub nezasahuje do zárodku stáleho zuba, čakáme na jeho opätovné prerezanie. Zarazený dočasný zub väčšinou opäť spontánne prereže. Pokiaľ sa ale rozlomí, je spravidla nutné ho vytiahnuť
Poranené mliečne zuby, ktoré v ústach ponecháme, je vždy potrebné pravidelne kontrolovať.
A ako postupovať pri vyrazení dočasného zuba?
V žiadnom prípade sa nesmie vracať späť do zubného lôžka. Pri vrátení dočasného zuba by hrozilo poškodenie zárodku stáleho zuba, prípadne sťaženie jeho prerezania.
Poranenia trvalého chrupu
Vyrazenie zuba z jeho lôžka
S úplným vyrazením zuba z jeho lôžka sa lekári najviac stretávajú u detí vo veku od siedmich do desiatich rokov. Najčastejšie sú postihnuté horné jednotky. A práve pri vyrazených stálych zuboch je najdôležitejším faktorom čas!
Priamo na mieste úrazu by sme sa mali pokúsiť vyrazený zub očistiť a vrátiť ho späť do lôžka. A samozrejme zamieriť k lekárovi, ktorý situáciu zröntgenuje, zafixuje k susedným zubom, predpíše antibiotiká a v pravidelných intervaloch ho kontroluje (potrebné bude aj zhotovenie koreňovej výplne).
Ako postupovať?
Zub by sa mal na svoje miesto v ústach vrátiť rýchlo, ideálne do tridsiatich minút po úraze. Keď to nie je možné, je potrebné zub chrániť pred vysušením. Pomôžu vlastné sliny, uložíme si ho do úst medzi líce a zuby. Zub môžeme prípadne vložiť do mlieka. Existuje aj špeciálna nádoba s roztokom určeným na transport zubov (tú však zásadne nebudete mať práve pri sebe).
Odlomenie časti zuba
Úraz môže byť tiež príčinou odlomenia rôzne veľkej časti korunky stáleho zuba. V tomto prípade je určite vhodné navštíviť zubára. Často dochádza k obnaženiu zuboviny, čo vytvára priestory pre prienik baktérií do vnútra zuba.
Pri odlomení malej časti stačí iba zaleštiť ostré hrany, prípadne zreštaurovať pôvodný tvar zuba. Používame k tomu bielu fotokompozitnú výplň. Ideálnym materiálom je však vlastný úlomok zuba, ktorý “nalepíme” naspäť (vždy sa ho pokúste nájsť).
Niekedy však môže pri poranení dôjsť k otvoreniu dreňovej dutiny zuba, čo je závažnejší problém. Pri včasnom zásahu je možné zachovať poškodený zub živý. Ak sa to nepodarí, je potom nutné ošetrenie koreňových kanálikov. Lekár zub zvnútra vyčistí a následne ho zaplní koreňovou výplňou. Pri vážnejších poškodeniach zubného koreňa môže byť dokonca nutné zub vytrhnúť.
Náhrada chýbajúceho stáleho zuba
U detí a mladistvých zabudnite na implantáty
Zavedenie implantátu kvôli strate zuba je limitované vekom, kedy je ukončený rast čeľustí. U dievčat to býva okolo šestnásteho roku, u chlapcov okolo osemnástich rokov. Pokiaľ by lekár zaviedol implantát pred ukončením rastu čeľustí, mohla by sa táto zubná náhrada časom ocitnúť v mieste, kde sme ju nechceli. Korunka na takto nevhodne umiestnenom implantáte by mohla byť neestetická alebo by mohla zavadzať pri zahryznutí.
Medzeru po chýbajúcom zube je dočasne možné vyriešiť snímacou náhradou,dnes však častejšie zhotovujeme takzvaný adhezívny mostík. Na susednom zube sa vytvorí jamka, do ktorej sa nalepí “držiak” keramickej korunky. Až po ukončení rastu čeľustí je možné problém definitívne vyriešiť implantátom.
MDDr. Peter Laluch, zubný lekár